Prace nadesłane zaznaczone są kolorem

II wyprawa krzyżowa

Wstęp

Europejskie państewka na wschodzie trzymały się bardzo dobrze przez wiele lat. I choć ciągle musieli odpierać ataki muzułmanów to jednak rozwijali się tworząc tamtejszą potęgę wspieraną głównie przez Templariuszy. Do czasu. Głównym powodem takiego powodzenia chrześcijan było rozbicie tamtejszych państw islamskich. Dzielili się emiraty i walczyli ze sobą, ciągle wybuchały coraz to nowsze wojny domowe. Sytuacja uległa zmianie z chwilą gdy władca Mosulu Imad al-Din Zengi opanował wojny i wyruszył przeciw łacinnikom. 1129 roku, uzależnił od siebie Aleppo, wkrótce ruszył na Edesse. Po długim oblężeniu 1144 roku, hrabstwo Edessy założone przez Baldwina zostało zdobyte przez Zengiego. Upadek tak długo i tak mocnego wypierającego muzułmanów Hrabstwa Edessy wywołało nie tylko na wschodzie oburzenie i trwogę, lecz również w Europie gdzie wiadomość dotarła. Groziło to kolejną wielką wojną. Najbardziej jednak zagrożone były inne państewka łacińskie na wschodzie w tym Królestwo Jerozolimskie. Wkrótce król francuski Ludwik Vll zapowiedział pomoc łacinnikom z Palestyny.

Normanowie
Normanowie

Druga krucjata

Główną jednak akcją propagandową zajął się ówczesny Papież Eugeniusz lll oraz Zakon Cystersów. To on motywował mocarstwa europejskie do wielkiej kolejnej wyprawy na Wschód. Wkrótce akcja przyniosła skutki. Oprócz Ludwika Vll do wyprawy przyłączyli się również król niemiecki Konrad lll wraz z Frederykiem Barabossa. Z powodu jednak niechęci do siebie i do współpracy, każdy z władców objął własną drogę do Palestyny. Mieli jednak główny jeden cel, pomóc łacinnikom na wschodzie.

Pierwszy ruszył Konrad wraz ze swą armią. Wkrótce dotarła do Konstantynopola, skąd udała się do Azji Mniejszej. Minąwszy Nicea dotarła do zwycięskiego Doryleum z pierwszej krucjaty, gdzie przegrała w bitwie z Turkami Seledżukami. Rozbitki armii wróciły do Nicei skąd większa część udała się do Europy. Pragnąc uniknąć losu Niemców, Ludwik Vll poprowadził swe wojska dłuższą drogą przez podległe również ziemie Bizancjum, drogą nabrzeżną. W Adalii podjął jednak bardzo ryzykowną decyzje. Podzielił swą wielką armie na dwie części, jedna część armii wraz z nim, udała się okrętami aby szybciej dotrzeć do Palestyny, reszcie armii natomiast rozkazał drogę lądem.

Znów jednak ten ruch Ludwika zawiódł i wkrótce armia udająca się drogą lądową została rozgromiona przez Turków.

Krzyżowcy Ludwika dotarli do Palestyny gdzie rozpoczęli z tamtymi władcami łacińskimi naradę na następny krok chrześcijan. Podjęto, tym razem decyzję o oblężeniu Damaszku. Była to jednak najgorszą ze wszystkich możliwych decyzji, ponieważ emirat Damaszku chciał jako jedyny zachować neutralność do Królestwa Jerozolimskiego. Władze Damaszku zaczęły wzywać okoliczne państewka o pomoc z łacinnikami. Głównym jednak tym na kogo czekali była armia al-Dina pogromcy Edessy.

Oblężenie Damaszku
Oblężenie Damaszku

24 lipca 1148 roku jedna z największych armii krzyżowców podjęła oblężenie Damaszku. Rozbili jednak obóz w bardzo złym miejscu. Oblężenie się przeciągało z powodu częstych kłótni pomiędzy władcami w obozie, armia al-Dina zaczęła się zbliżać do Damaszku.

Wkrótce zauważono w końcu wielką armie al-Dina zmierzającą ku Damaszku i podjęto odwrót łacinników. Odwrót przeobraził się w paniczną ucieczkę przed wrogiem. Po tym wydarzeniu głowa kościoła katolickiego uznała ll krucjatę za nieudaną. Jedynym efektem krucjaty był wzrost potęgi al-Dina Zengiego. Również inni muzułmanie w końcu uświadomili sobie że wroga można pokonać. Dzięki temu islam znów się zaczął jednoczyć.

Daniel22 – daniel_22@onet.eu

Reklama

Premiery

 • Pudełko Stronghold Crusader 2
  Polska premiera:
  23 Wrzesień 2014
  Premiera światowa:
  23 Wrzesień 2014
 • Pudełko Stronghold Kingdoms
  Polski świat:
  5 Kwiecień 2013
  Premiera światowa:
  17 Październik 2012
 • Pudełko Stronghold 3
  Polska premiera:
  25 Październik 2011
  Premiera światowa:
  25 Październik 2011
 • Pudełko Stronghold Crusader Extreme
  Polska premiera:
  19 Wrzesień 2008
  Premiera światowa:
  28 Maj 2008
 • Pudełko Stronghold Legends
  Polska premiera:
  15 Grudzień 2006
  Premiera światowa:
  24 Październik 2006
 • Pudełko Stronghold 2
  Polska premiera:
  8 Marzec 2006
  Premiera światowa:
  19 Kwiecień 2005
 • Pudełko Stronghold Crusader
  Polska premiera:
  18 Październik 2003
  Premiera światowa:
  24 Wrzesień 2002
 • Pudełko Stronghold
  Polska premiera:
  1 Grudnia 2001
  Premiera światowa:
  18 Październik 2001
W górę!

2001-2024 © stronghold.net.pl

Na stronie stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij