Prace nadesłane zaznaczone są kolorem

Poradnik gry multiplayer w Stronghold Crusader

Mini Słowniczek:

 • pt – no rush (czas pokoju)
 • k – tysiąc (np. 3k = 3000 złota)
 • gs – game speed (tempo gry)
 • pop. – populacja (liczba ludzi)

Chcesz zacząć grać w SHC multiplayer? Boisz się, że sobie nie poradzisz? Nie wiesz czy warto grać przez internet? (W końcu fajnie sie grac z botami, więc po co to zmieniać.) Masz jakiekolwiek wątpliwości? Więc przeczytaj mini poradnik, który zostanie przedstawiony poniżej!

A więc trzeba zacząć od tego, że gra z komputerowymi przeciwnikami a gra z my­ślącymi ludźmi to są dwa różne „tryby” gry. Ja po czwartym przejściu głównej kampani Krzyżowca myślałem, że wiem już wszystko, albo prawie wszystko o SHC! Teraz śmieję się z tego jak bardzo się wtedy myliłem. Kiedy zacząłem grać w SHC online przekonałem się, że jestem bardzo słaby. Mimo tego, że z botami wygrywałem bardzo szybko, każda kolejna gra przez neta budziła kolejne pytania. Nie znałem prawie w ogóle podstaw gospodarki, nie mówiąc już o umiejętnościach militarnych. Jeśli chcesz poznać część tajników SHC, czytaj dalej.

1vs1 event map 05

Bardzo ważna jest gospodarka. Napiszę teraz, jak trzeba grać na zasadach 20 pt, 50 gs, 3k. Najpierw trzeba wybudować to, co nam przynosi szybki dochód, czyli kamień, a następnie żelazo. Zawsze staramy się zajmować wszystkie dostępne nam surowce. Następnie trzeba zadbać o jedzenie. A więc na mapach typu Trippy Anciend Garde, gdzie mamy dostępną 1 farmę najlepiej jest produkować chleb, bo jest najbardziej wydajny. Z kolei gdy mamy już do dyspozycji więcej zieleniny np. na 1vs1 event map 05, produkujemy jabłka i chleb. Najpierw budujemy sady jabłoni, a następnie farmy. Wystarczy nam zawsze około 4-5 farm pszenicy, 4 młyny i 15 piekarni. Kiedy mamy 2 typy żywności, mamy dodatkowy wpływ na popu­larność. (Jeśli mamy mało jedzenia można też zbudować katedrę i kościół, za które dostaniemy +3 popularności i dajemy na połowiczne racje) Staramy się nie produkować sera ponieważ jest on mało wydajny.

Trippy Anciend Garde
2vs2 event map (edited)

Teraz musimy zacząć produkować piwo, czyli budujemy około 3 farmy chmielu i około 10 browarów. W między czasie trzeba postawić od kilku do kilkudziesięciu tartaków. (W zależności ile mamy drzewa do wycięcia). I tutaj najważniejsza rzecz: nigdy nie czekamy na drwali aż przyniosą deski! Musimy je sami kupić i jak najszybciej rozwijać gospodarkę. Kiedy już mamy to wszystko, budujemy karczmy (najpierw około 10).

Kiedy mamy +8 za piwo dajemy podatki na -8 i kasa sama leci ;D. W miarę wzrostu populacji musimy dobudowywać karczmy (w sumie około 20 wystarczy). Staramy się utrzymywać popularnosć cały czas na poziomie 100% i wszystko budować tak, żeby ludzie cały czas przybywali do zamku. Jeśli wybudujemy już wszystko, to gdzie ludzie mają iść pracować, aby „rodzili” się kolejni? A więc, jeśli mamy dużo desek, budujemy młyny, jeśli mamy mało desek, ale jednak mamy, budujemy tartaki. Kiedy nie mamy w ogóle desek, robimy studnie 3-osobowe (później je burzymy, aby odzyskać chociaż połowę złota).

Crystal Lake

Kiedy populacja dochodzi do około 550, ustawiamy podatki na -24, usypiamy karczmy, ponieważ popularność i tak spada do 0, i ustawiamy zerowe racje żywności, żeby ludzie na darmo nie jedli. Przed końcem no rush sprzedajemy wszystko co mamy i nie jest nam potrzebne (czyli przeważnie nadmiar jedzenia, kamienia, broń, piwo itp.). Zatrudniamy z powrotem karczmy, ustawiamy racje żywności i zmniejszamy podatki do 0, żeby popularność nam szybciej wzrosła. Jeśli gramy na mapie typu X-CON Low Rec albo Crystal Lake i mamy powyżej 30k, możemy uznać, że poszło nam dobrze.

X-CON Low Rec

© by Lord Cepiakko
lordcepiakko@tlen.pl

Reklama

Premiery

 • Pudełko Stronghold Crusader 2
  Polska premiera:
  23 Wrzesień 2014
  Premiera światowa:
  23 Wrzesień 2014
 • Pudełko Stronghold Kingdoms
  Polski świat:
  5 Kwiecień 2013
  Premiera światowa:
  17 Październik 2012
 • Pudełko Stronghold 3
  Polska premiera:
  25 Październik 2011
  Premiera światowa:
  25 Październik 2011
 • Pudełko Stronghold Crusader Extreme
  Polska premiera:
  19 Wrzesień 2008
  Premiera światowa:
  28 Maj 2008
 • Pudełko Stronghold Legends
  Polska premiera:
  15 Grudzień 2006
  Premiera światowa:
  24 Październik 2006
 • Pudełko Stronghold 2
  Polska premiera:
  8 Marzec 2006
  Premiera światowa:
  19 Kwiecień 2005
 • Pudełko Stronghold Crusader
  Polska premiera:
  18 Październik 2003
  Premiera światowa:
  24 Wrzesień 2002
 • Pudełko Stronghold
  Polska premiera:
  1 Grudnia 2001
  Premiera światowa:
  18 Październik 2001
W górę!

2001-2024 © stronghold.net.pl

Na stronie stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij