Prace nadesłane zaznaczone są kolorem

Poradnik gry w Stronghold Crusader

Część 1

Wstęp

Witajcie! W tym poradniku opiszę najważniejsze rzeczy dotyczące gry wg mnie. Grę przeszedłem 3 razy, mam już w niej więc spore doświadczenie. Poradnik składa się z 2 części. W pierwszej części (czyli tej) opiszę i pokażę na scenach najlepszą rozbudowę zamku, gospodarkę, obronę, ataki, triki. W drugiej natomiast pokażę jak przejść najtrudniejsze misję w kapani głównej. Gdyby ktoś miał jakieś pytania lub czegoś nie rozumiał, piszcie na adres szuflada22@op.pl. Życzę więc miłego czytania! Mam nadzieję że po przeczytaniu mego poradnika zobaczycie napis:

Rozbudowa

W tym dziale opiszę trzy rodzaje mojego rozbudowywania. Oto one:

 • Wolny. Czyli po rozpoczęciu spokojnie dajemy tempo gry na 20 i budujemy spichlerz, targowisko, ze 4 sady, 2 farmy chmielu, obóz najemników, 4 domy, 4 browary, 2 karczmy, 2 kamieniołomy, 2 kopalnie żelaza i 4 drwali. Następnie robimy bardzo duży zamek składający się z dużych kwadratowych baszt. Na każdą ok. 15 łuczników. Używamy tylko łuczników, łuczników konnych i rycerzy. Oczywiście na to wszystko trzeba co najmniej 4000 złota (jeśli nie ma np. kamienia na mapie to przejdźcie do kolejnego zdania) Tak jak tu:

 • Szybki. Tutaj także zaraz po rozpoczęciu gry dajemy tempo gry na 20. Potem budujemy (kolejno) spichlerz, targowisko, obóz najemników, 3 sady, 2 farmy chmielu, 5 domów, 3 browary, 2 karczmy, 3 kamieniołomy, 2 kopalnie żelaza i 4 chaty drwala. Budujemy mniejszy zamek. Dokoła którego budujemy wieże: baszty i obserwacyjne. Umieszczamy na nich tyle łuczników ile mamy. Najlepiej jeszcze gdzieniegdzie postawić balisty ogniowe. Tego rodzaju używamy tylko wtedy gdy mamy przewagę złota nad przeciwnikami. Rozbudowujemy się i wyprowadzamy szybkie ataki.

 • Super Szybki. Tu ustawiamy po rozpoczęciu gry tempo na 40 i budujemy (szybko): spichlerz, targowisko, obóz najemników, 2 domy, 2 sady (wszystko jak najbliżej siedziby). Następnie rekrutujemy za całe złoto rycerzy i ok. 15 łu­czników. Potem wyprowadzamy wojska i atakujemy znienacka przeciwnika. Zwycięstwo! Ten rodzaj najlepiej się przydaje gdy mamy 1 lub 2 przeciwników i są niedaleko nas.

  UWAGA! Tu opisałem jakie budynki ja budowałem. Wy możecie trochę to pozmieniać. Jednak ja w tym zestawieniu wygrałem wszystkie misje.

Gospodarka

W tym rozdziale opiszę najlepsze rozwiązania jak dobrze rozwinąć gospodarkę. Znalazłem na to kilka sposobów, które teraz wam opiszę.

Farma Chmielu –> Browar –> Karczma
Farma Pszenicy –> Młyn –> Piekarnia
Kopalnia Żelaza –> Kuźnia –> Zbrojownia –> Targowisko (sprzedaż)

Jest też wiele innych sposobów na zarabianie złota. Tutaj przedstawiłem te które wg. mnie najlepiej się opłacają. Jest też wiele, wiele innych np. sprzedaż kamienia, lub smoły. Można także robić bronie a następnie je sprzedawać. Jednak najcenniejszą rzeczą w Twierdzy jest żelazo, to z niego możemy zarobić wiele złota.

Obrona

W tym rozdziale napiszę jak rozbudować obronę zamku i jak sprawnie nią zarządzać. Przedstawię wam trzy rodzaje defensywy zamku, które są najskuteczniejsze i kiedy warto ich używać.

 • Obrona Obserwacyjna. Tego rodzaju najlepiej używać w misjach, gdy mamy walczyć z przeciwnikami/przeciwnikiem. który rzadko używa katapult, ponieważ wysokie wieże obserwacyjne łatwo zniszczyć. Tak: budujemy najpierw duży zamek i stawiamy w miejscach gdzie często przechodzą ataki szeregi wież obserwacyjnych. Trzeba jednak często do nich zaglądać i dokładać łuczników. Jeśli postawimy szereg 6 takich wież żaden atak nie będzie nam straszny.

 • Ciężka Artyleria. Tą obronę używamy gdy mamy co najmniej 10000 złota. Budujemy tym razem potężny szereg grubych, kwadratowych baszt. Budujemy tak jak w poprzednim punkcie szereg ale tym razem baszt. Dajemy na nie full łuczników i na każdej balistę. Dokoła można jeszcze zbudować balisty ogniowe.

 • Zamek. Jest to zwykły prostokątny zameczek. Nie potrzeba na niego dużo złota. Ale nie polecam tego rodzaju obrony. Jest dość nieskuteczna na większe ataki. Nie potrzeba na niego także dużo kamienia. Najlepiej po rogach porozstawiać baszty tak jak tu:

 • Średniak. To duży zamek otoczony wieżami obronnymi i obwodowymi. Polecam przy słabych przeciwnikach tj. Szczur, czy Wąż. Mało kamienia a sku­tecznie. Na wszystkie wieże full łuczników i do tego porozstawiać na murach. (Rzadko tego rodzaju używam).

Ataki

W tym rozdziale opiszę moje dwa rodzaje ataków których najczęściej używam.

 • Frontalny. Czyli atak, w którym Twoje wojska atakują jedną stroną i atakują wszyscy naraz. Atak ten jest przydatny gdy przeciwnik nie posiada balist ani mangonel. Na początek katapultami lub trebeuszami niszczymy wszystkie wieże a potem to już sprawa prosta.

 • Taktyczny. Ten atak przydaje się gdy przeciwnik posiada machiny oblężnicze. Atakujemy najlepiej z dwóch stron. Tworzymy kilka grup i wypuszczamy ich w pobliże wież na których są machiny. Gdy łuczników naszych jest dużo, nasi powinni powybijać wrogich łuczników. Wtedy dopiero atakujemy katapultami. Gdy zrobimy wejście do zamku wpuszczamy żołnierzy.

Triki

W tym rozdziale opiszę kilka trików, które można napotkać w Twierdzy Krzyżowiec.

 1. Wyślij na wieżę (obojętnie jaką) 20 łuczników. Zanim ci dojdą, dołóż szybko jeszcze 20 i potem szybko jeszcze 20. Na Twojej wieży zmieściło się 60 łu­czników!
 2. Ustaw chatki drwala pod bramą przeciwnika a ten się zablokuje!
 3. Jeśli chcesz mieć nieskończoną ilość kamienia, bierzesz wystrzelenie krowy z katapulty i szybko zmieniasz na kamień i w ten sposób możesz niszczyć wroga bez dodawania kamienia. Warunek – musisz posiadać farmy bydła.

Druga część poradnika: Multiplayer

© by Szuflada22
szuflada22@op.pl

Reklama

Premiery

 • Pudełko Stronghold Crusader 2
  Polska premiera:
  23 Wrzesień 2014
  Premiera światowa:
  23 Wrzesień 2014
 • Pudełko Stronghold Kingdoms
  Polski świat:
  5 Kwiecień 2013
  Premiera światowa:
  17 Październik 2012
 • Pudełko Stronghold 3
  Polska premiera:
  25 Październik 2011
  Premiera światowa:
  25 Październik 2011
 • Pudełko Stronghold Crusader Extreme
  Polska premiera:
  19 Wrzesień 2008
  Premiera światowa:
  28 Maj 2008
 • Pudełko Stronghold Legends
  Polska premiera:
  15 Grudzień 2006
  Premiera światowa:
  24 Październik 2006
 • Pudełko Stronghold 2
  Polska premiera:
  8 Marzec 2006
  Premiera światowa:
  19 Kwiecień 2005
 • Pudełko Stronghold Crusader
  Polska premiera:
  18 Październik 2003
  Premiera światowa:
  24 Wrzesień 2002
 • Pudełko Stronghold
  Polska premiera:
  1 Grudnia 2001
  Premiera światowa:
  18 Październik 2001
W górę!

2001-2024 © stronghold.net.pl

Na stronie stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij