Prace nadesłane zaznaczone są kolorem

O stronie

Pomysł na stronę i jej historia

Pomysł strony narodził się na początku września 2001. Projekt strony i opracowanie informacji o grze to rezulatat kilkunastu następnych dni. Gdy większość materiałów była gotowa rozpocząłem szukanie miejsca na witrynę. Znalazłem Federację serwisu Gry-Online i zgłosiłem akces mojej strony. Po zaaprobowaniu projektu strony mogłem przestać martwić się o miejsce.

Wybór gry Stronghold to z kolei rezultat mojego zainteresowania grami strategicznymi. Założenia gry wydały mi się interesujące, doświadczenie jej twórców (mimo, że sama firma FireFly będzie debiutować grą Stonghold) pozwala mieć nadzieję na porcję wyśmienitej i ciekawej rozrywki. Gdy piszę te słowa do terminu premiery pozostało niewiele i wkrótce rozwieją się wszelkie wątpliwości.

Przed ukazaniem się gry Stronghold większość informacji i grafik pochodziła ze strony twórców gry ( FireFly Studios ) oraz dema, w którym zamieszczono obszerny help.Później źródłem informacji i inspiracji stała się pełna wersja gry, oficjalna strona gry (stronghold.godgames.com) oraz trzy największe angielskojęzyczne strony o grze Stronghold:

Stronghold Heaven
swordandpistol.com/Stronghold.htm
strongholdcentral.com

Kod witryny został stworzony przy pomocy Edytora znaczników HTML 1.5 i 2.0.

Kenet
kwiecień 2002

Dalsze losy

Przez kilka pierwszych lat była regularnie rozwijana przez Keneta, a społeczność graczy, zgromadzona na pierwszym forum strony rosła w siłę. Dopiero w drugiej połowie 2005 roku, kiedy wydane były już 3 gry z serii, do Keneta dołączył Al Ganonim. Pomagał w opracowywaniu nowych materiałów, pisał newsy i wprowadzał modyfikacje. Poza tym moderował forum, w którego rozwój również miał ogromny wkład. Al Ganonim stworzył większość działu Stronghold 2, z jego inicjatywy został wcielony w życie pomysł dodawania artykułów napisanych przez graczy (m.in. Prawdziwa Historia Twierdzy), galeria tricków z Edytora (mocno ucierpiała ze względu na zniknięcie obrazków z serwera imageshack) i wiele innych elementów.

W 2005 roku do grona osób posiadających dostęp do plików na serwerze dołączył także ConfusioN. Zmienił on m.in. nagłówki menu oraz podstron, a później stworzył logo, które (po niewielkich poprawkach w 2008 i 2010 roku) oglądacie po dziś dzień. Na stronie znajdziecie tylko jednego newsa opatrzonego jego nickiem, ale to nie oznacza, że niewiele robił. Wręcz przeciwnie - w okresie, kiedy był zaangażowany w rozwój strony i udzielanie się na forum zawzięcie pisał poradniki i artykuły oraz pomagał w opracowywaniu grafiki.

16 maja 2006, za sprawą Al'a również ja dołączyłem do edytorów strony. Na początku zajmowałem się pisaniem newsów, moderowaniem forum (później również administracją) i pomaganiem w przygotowywaniu artykułów. Jednak z biegiem czasu praca na stronie coraz bardziej mnie wciągała, a swoją ciągle poszerzaną wiedzę na temat tworzenia stron WWW wykorzystywałem do poprawiania przestarzałego kodu.

Przez kolejne miesiące dodawałem nowe artykuły i informacje dotyczące Stronghold 2. Po premierze Stronghold Legends utworzyłem cały dział poświęcony tej grze oraz dodałem dział Historii. Z inicjatywy Crux'a i z pomocą Kacpra udało nam się stworzyć nawet własną gazetę średniowieczną, parodiującą aktualne wydarzenia w kraju.

Na początku 2009 roku doprowadziłem kod HTML do porządku, czego potwierdzeniem jest wynik validatora kodu, organizacji W3C. Cały czas jednak znajdowałem konstrukcje, które nie są od dawna używane. Na początku lutego 2010 solidnie zabrałem się za optymalizację strony dla wyszukiwarek oraz pod względem poprawności semantycznej. Dopiero wtedy przejrzałem dokładnie wszystkie 180 podstron, uschematyzowałem kod, oraz odmieniłem wygląd strony.

W planach mam kolejne modyfikacje, no i oczywiście czekam z niecierpliwością na premierę kolejnej gry z serii - Stronghold Kingdoms. Postaram się umieszczać informacje o niej jak tylko pojawi się coś nowego.

Odyn
luty 2010

Kolejne duże zmiany

Pomimo tego, że pierwszy Stronghold został wydany ponad 10 lat temu, a kolejne sequele nie cieszyły się dużą popularnością, społeczność graczy nadal rozwijała się dobrze. Były w między czasie różne zachwiania i okresy przestoju, ale ekipa developerów z Firefly Studios nieustannie przypominała, że jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa i nie pozwoli odejść Twierdzy w zapomnienie.

Praktycznie od 2010 roku w mojej głowie co jakiś czas pojawiał się pomysł zupełnego odświeżenia strony i przeniesienia jej na własny hosting. Głównym argumentem były ograniczenia federacji Gry-Online, wymuszone reklamy, brak kontroli i dosyć częste problemy z serwerem. Jednak przeniesienie wiązało się z wieloma problemami i ogromną ilością czasu, który trzeba było poświęcić na tą operację. Dlatego przez długi czas nie mogłem się na to zdecydować, chociaż co jakiś czas robiłem jakieś małe kroki w tym kierunku (wykupienie domeny, przygotowanie systemu).

Dopiero pod koniec wakacji 2013 roku postanowiłem porządnie zabrać się za przeniesienie i w końcu zamknąć ten temat. Odpowiednio silny impuls dał mi dopiero Lutel, ze swoim świetnie prosperującym kanałem YouTube w połączaniu z oczekiwaniem na dobrze zapowiadającą się drugą częścią Crusadera.

Wspólnie z Siwym rozpoczęliśmy pracochłonną akcję przenoszenia i strukturyzowania wszystkich materiałów związanych z grami Stronghold, które do tej pory udało nam się zebrać. Po prawie trzech miesiącach wspólnej pracy, wszystko było gotowe do uruchomienia. Tym oto sposobem, od 28 listopada 2013 r., największa polska strona o grach z serii Stronghold zmieniła adres z stronghold.gry-online.pl na strgonhold.net.pl.

Odyn
listopad 2013


Galeria z historią zmiany wyglądu strony

Dzięki Archiwum Internetu przygotowałem zbiór screenów strony z poszczególnych lat jej działalności. Niektóre zrzuty ekranu nie zawierają kompletnego szablonu strony, ponieważ archiwizator czasami źle zinterpretował kod, lub zgubił obrazki. Mimo tego warto obejrzeć poniższą galerię, gdyż pokazuje ona solidny kawał historii...

stronghold.gry-online.pl w roku 2001 stronghold.gry-online.pl w roku 2002 stronghold.gry-online.pl w roku 2003 stronghold.gry-online.pl w roku 2004 stronghold.gry-online.pl w roku 2005 stronghold.gry-online.pl w roku 2006 stronghold.gry-online.pl w roku 2006 stronghold.gry-online.pl w roku 2007 stronghold.gry-online.pl w roku 2008 stronghold.gry-online.pl w roku 2010 stronghold.gry-online.pl w roku 2013

O losach forum graczy można by było napisać jeszcze więcej niż o stronie, bo jego (a właściwie ich) historia była bardzo burzliwa... Na dobrą sprawę stronghold.gry-online.pl korzystało z 5 różnych systemów for internetowych. Każde przejście z jednego na drugi (poza obecnym "starym forum") powodowało całkowitą utratę napisanych postów. Mimo tego gracze zawsze zaczynali od nowa i z chęcią dzielili się informacjami.

Jeśli jeszcze nie rejestrowałeś się na forum StrongholdNet, a masz ochotę stać się częścią naszej społeczności, to serdecznie zapraszam ;)

Reklama

Premiery

 • Pudełko Stronghold Crusader 2
  Polska premiera:
  23 Wrzesień 2014
  Premiera światowa:
  23 Wrzesień 2014
 • Pudełko Stronghold Kingdoms
  Polski świat:
  5 Kwiecień 2013
  Premiera światowa:
  17 Październik 2012
 • Pudełko Stronghold 3
  Polska premiera:
  25 Październik 2011
  Premiera światowa:
  25 Październik 2011
 • Pudełko Stronghold Crusader Extreme
  Polska premiera:
  19 Wrzesień 2008
  Premiera światowa:
  28 Maj 2008
 • Pudełko Stronghold Legends
  Polska premiera:
  15 Grudzień 2006
  Premiera światowa:
  24 Październik 2006
 • Pudełko Stronghold 2
  Polska premiera:
  8 Marzec 2006
  Premiera światowa:
  19 Kwiecień 2005
 • Pudełko Stronghold Crusader
  Polska premiera:
  18 Październik 2003
  Premiera światowa:
  24 Wrzesień 2002
 • Pudełko Stronghold
  Polska premiera:
  1 Grudnia 2001
  Premiera światowa:
  18 Październik 2001
W górę!

2001-2024 © stronghold.net.pl

Na stronie stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij