Prace nadesłane zaznaczone są kolorem

Goniec Wyborowy nr 3

25.12.1410r. Starszy numer 8.01.1411r. Nowszy numer 22.01.1411r.
SENSACJA:
Zabójstwo 10 strażników. Czy ludność może spać spokojnie? Artykuł: 2
ROZRYWKA:
Kolejna próba bicia rekordu ścinania na czas!
Artykuł: 7
SPORT:
Zwycięstwo "Kufla" w sprincie za złodziejem świni.
Artykuł: 8

Wielkiej afery ciąg dalszy!

Próba ognia udowodniła, że doradca króla nie jest ojcem niewiasty, o której niedawno pisaliśmy. Teraz twierdzi pokrzywdzona, że ojcem jest szef doradcy Stanisława zwanego "Łyżką" - Andrzeja Lepki. On również odrzuca zarzuty i uważa, że jest to zamach stanu przeprowadzony przez nas i Krzyżaków, którzy chcą przejąć w Polsce władzę po porażce pod Grunwaldem.

Najbardziej boli fakt, że chce zamknąć "Gońca". Jesteśmy głównym źródłem informacji, które stara się donosić o wszystkim, dlatego staliśmy się niewygodni dla Andrzeja Lepki. Król osobiście jest przeciwny decyzji o zamknięciu gazety, bo sam dowiedział się z niej, że Zawisza Czarny jest z Polski, a nie Portugalii, co zadziwiło naszego władcę.

Tajemnicza zbrodnia

W sobotę o godzinie 5 rano znaleziono na murze wschodnim naszego miasta 10 martwych strażników. Wszyscy zostali uśmierceni szytletem wbitym w tył głowy tuż pod hełmem. Jak dowiadujemy się ze śledztwa, pochodnie przed dokonaniem zbrodni zagaszono, a ciała dowódcy regimentu nie znaleziono. Prawdopodobnie został uprowadzony. Na ludzi zamieszkujących domy podzamcza padł blady strach. Jak dowiadujemy się, wielu z nich boi się o swoje życie i dobytek. Chorąży odpowiedzialny za straż miejską był dzisiaj nieuchwytny. Rotmistrz kompanii jazdy zarządził przeszukiwanie domów i lasów zas murami. Jeden z mieszkańców poinformował nas, że słyszał jakoby rozbójnicy mieli mówić w innym, dziwnym języku, czego, jak się dowiedzieliśmy, nikt na razie nie wziął na poważnie. Oficjalne stanowisko hetmana wojsk w tej sprawie jeszcze nie jest znane.

Koniec misji stabilizacyjnej?

Ponad połowa polskiej szlachty chce, by nasi rycerze wrócili z terenów podbitych przez kniazia Witolda. Przypomnijmy- brat naszego władcy podbił tereny tatarskie z pomocą polskich wojów, więc obecnie pełnimy tam misję stabilizacyjną. Ponad 70 procent ankietowanych nie chce również wysyłania posiłków Francuzom, którzy przegrywają z Anglikami.

Kilka rodów rycerskich zrzeszonych w bractwie „Liga Polskich Rycerzy” żąda referendum w tej sprawie.

Litwini do pracy!

Coraz więcej litewskich chłopów przyjeżdża po unii personalnej do Polski, by pracować. Wyliczyliśmy, że dziennie przybywa 120 chłopów. Również coraz więcej bojarów widać w wioskach, którzy pracują jako ochroniarze. Dużo z tych osób pracuje „na szatańsko”, czyli bez zezwolenia. Nie mniej jednak wszyscy w kraju są zadowoleni.

Komentarze: Miecysław, szlachcic - „Jam jest mocium panie rycerz, ziemię swoją mam, ale część tych naszych chłopów leniwa, że na psa urok, nie da się patrzeć. Natomiast mam tutaj też kilku Litwinów, którzy bardzo dobrze pracują, aż miło patrzeć. Wcale nie widzę żadnych bezdomnych, którzy nie potrafią sobie tu poradzić. Ta hipoteza Witolda jest jakaś dziwna, tfu!”

Arnold, kowal - „Ja, proszę pana mam korzenie niemieckie, alem naszą Koronę umiłował i Polakiem się czuję, jak matka moja. Miecze kuję dla wojów naszych, pancerze dla piechoty, a jakie halebardy u mnie powstają! Dzięki pomocy tych ze wschodu produkuję do zachodu Słońca nie dziesięć, a piętnaście pałek, nie trzy pawęże, a cztery! Dobre Litwiny są!”

Władysław, duchowny - „Jam panie złożyłem śluby, żem dzięki łączności z Bogiem pomagać plebsowi będę. Jabłka, gruszki i śliwki, które u mnie w sadzie rosną, pozwalam kmieciom zrywać. Ostatnio nawet polowanie z nimi urządziłem, a naganiali zwierzynę Litwini, którzy są w myśliwskiej sztuce najlepsi!”

PORADNIK dla opata - część druga

Zrzuciłeś już parę kilo? Teraz pokazujemy dietę specjalną, która w tydzień podwoi efekty!

Śniadanie:
Sok z jabłek i pięć kromek chleba z kawałkiem mięsiwa

Drugie śniadanie:
Kawałki chleba z mlekiem

Obiad:
Marchew z Eliksirem Życia (sposób przyrządzenia podaliśmy w poprzednim odcinku, (jeśli nie posiadasz go, skontaktuj się z nami, a wyślemy ci tamten numer)

Deser:
Kwaśne mleko

Kolacja:
Jabłka dwa

Uwagi: dużo ruchu, proponujemy wchodzenie po schodach i chodzenie z workiem pszenicy do młyna.

W Italii powstał bank!

Doszły do nas wieści, że w Genui powstało coś, co się nazywa bank. Składasz tam pieniążki, a oni je trzymają, aż odbierzesz. Żeby było jeszcze dziwniej, jeśli trzymasz je długo, walutę pomnożą! Szatańskie pomysły, na psa urok, tfu!

Komentarze: Jan, ekonomista - „Dziwne to ludzie pomysła mają i zrozumieć tego mój umysł nie może. Budynek, który zajmuje to coś, jest marnowany. Długo nie postoi...”

Próba bicia rekordu świata w ścinaniu na czas!

Nasz najlepszy reprezentant w egzekucjach na czas - kat Maciej z Krakowa, będzie w swoim rodzinnym mieście próbował pobić rekord Marcina z Drezna w ścinaniu. Rekord Niemca to piętnaście osób w minutę. Czy uda się go pobić? Przekonamy się już za tydzień.

Rozmawiamy z naszym reprezentantem:
- Jak nastrój?
- W porządku. Jestem odprężony i już ostrzę topór.
- Jaki jest twój cel?
- Dwadzieścia osób w minutę. Wypadają trzy sekundy na łebka.
- Co zamierzasz robić po próbie?
- Odpocznę, spróbuję wymyślić nowe metody tortur. Jestem już najęty do kilku egzekucji w tym tygodniu- głównie wieszanie jakiś bandytów.
- A potem?
- Potem jadę na Mistrzostwa Świata w paleniu heretyków na stosie.
- Co jest twoim największym marzeniem?
- Szczerze?
- Oczywiście.
- Dostać od żony w prezencie prywatne madejowe łoże i założyć własną Szkołę Katów.
- Czego Ci życzymy.

Wielki pościg!

Pod Radomiem jak co jakiś czas odbył się wyścig sprinterski chłopów za opryszkiem, który porwał świnię. Tym razem do mety (czyli przestępcy) pierwszy dobiegł Zdzisiek „Kufel”, dzięki któremu w dybach mamy kolejnego przestępcę. Jeśli sąd skaże go na powieszenie (a istnieje taka możliwość), zwycięzca osobiście będzie mógł wykonać wyrok. Tymczasem dostał kawałek mięsa i kieliszek wódki.

Zabawa w Grunwald!

Dzieci, słyszałyście jak nasi rycerze dokopali Krzyżakom? Chcecie odwzorować bitwę? Specjalnie dla was- jak zrobić rynsztunek i zasady walki. Kto tym razem zwycięży?

Potrzebne minimum 8 osób.

Polacy:
1 łucznik
1 miecznik
1 kopijnik (2 osoby - rycerz i koń dla niego)

Krzyżacy:
1 łucznik
1 pałkarz
1 rycerz konny (również 2 osoby)

Osprzęt dla łuczników:
Zarówno u Krzyżaków, jak i u Polaków będą potrzebne następujące rzeczy: kawałek leszczyny na łuk i strzały oraz sznurek jako cięciwa. Do tego garnek na głowę jako hełm. Jak zrobić łuk? Robimy dwie pętle na łuku i naciągamy na kawałek drewna w kształcie łuku. Potem zróbcie strzały z małych patyków i przyczepcie pióra do nich. Ważne- zamontujcie szmatki na końcu, by nikt nie stracił oka! Zabawka- łuk dopiero od 10 lat!

Osprzęt dla miecznika:
Tarcza - kawałek deski.
Hełm - garnek na głowę
Miecz - kawałek grubej gałęzi

Osprzęt dla pałkarza:
Robimy małą piłeczkę ze szmatki i jakiś śmieci, potem kulkę przywiązujemy długim sznurem do patyka. Do tego tarcza z deski i hełm z garnka.

Osprzęt dla kopijnika:
Jedna osoba jako koń. Bardzo długi kij jako kopia. Garnek jako hełm. Deska jako tarcza.

Osprzęt dla rycerza konnego Krzyżaków:
Jedna osoba jako koń. Patyk jako miecz. Garnek jako hełm. Deska jako tarcza.

I co potem? Biegniecie na siebie, bijecie i tak dalej. Pamiętajcie, by NIKOMU NIE STAŁA SIĘ KRZYWDA! Rodzice: nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne szkody!

Zwycięży ten, kto zwali z nóg żołnierzy wroga.

Reklama:

Malbork
Chcesz mieć wspaniałą rozrywkę? Strzelanie z łuku, bicie pałką i tak dalej? Do tego kasa? Jedź pod Malbork i dołącz do oblegających!

Zabawka dla dzieci - kusza.
Kusza dla dziecka, które chce wcielić się w rolę piechura podczas inscenizacji np.bitwy pod Grunwaldem. Twoje dziecko też może bawić się z innymi, a do tego być bardzo trendy! Zestaw zawiera- kuszę- zabawkę, instrukcję i pięć bełtów. Zestaw nie zawiera hełmu ani sztyletu. OD LAT 10.

Redaktor: Kacper
Redaktor naczelny: Crux
Opracowanie: Odyn

 

Reklama

Premiery

 • Pudełko Stronghold Crusader 2
  Polska premiera:
  23 Wrzesień 2014
  Premiera światowa:
  23 Wrzesień 2014
 • Pudełko Stronghold Kingdoms
  Polski świat:
  5 Kwiecień 2013
  Premiera światowa:
  17 Październik 2012
 • Pudełko Stronghold 3
  Polska premiera:
  25 Październik 2011
  Premiera światowa:
  25 Październik 2011
 • Pudełko Stronghold Crusader Extreme
  Polska premiera:
  19 Wrzesień 2008
  Premiera światowa:
  28 Maj 2008
 • Pudełko Stronghold Legends
  Polska premiera:
  15 Grudzień 2006
  Premiera światowa:
  24 Październik 2006
 • Pudełko Stronghold 2
  Polska premiera:
  8 Marzec 2006
  Premiera światowa:
  19 Kwiecień 2005
 • Pudełko Stronghold Crusader
  Polska premiera:
  18 Październik 2003
  Premiera światowa:
  24 Wrzesień 2002
 • Pudełko Stronghold
  Polska premiera:
  1 Grudnia 2001
  Premiera światowa:
  18 Październik 2001
W górę!

2001-2024 © stronghold.net.pl

Na stronie stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij