Prace nadesłane zaznaczone są kolorem

Poradnik gry w Stronghold Crusader

Część 2

Wstęp

Witam wszystkich. Być może znacie już moją pierwszą część poradnika do Stronghold Crusader, jeśli nie, to polecam przeczytać. Z początku od razu mówię, że pierwsza część poradnika oraz ta jest raczej przeznaczona dla osób początkujących w grze Stronghold Crusader, ale mimo to polecam wszystkim przeczytać. W tej, drugiej części, nawiążę raczej do gry przez Internet czyli Multiplayer, ale znajdą się także nawiązania do normalnej gry Singleplayer. Życzę więc miłego czytania!

Gramy z kolegą przez IP – dołączamy się do sesji

Napiszę tutaj krok po kroku jak zagrać bez problemów w trybie Gra Wielosobowa (Multiplayer). Niestety, czasem są problemy techniczne i nie pogracie sobie :( ale jest jeszcze Game Spy Arcade, o którym napiszę później. Więc zaczynamy.

Krok 1

Sprawdzamy czy:

 • Mamy wersję gry 1.1 lub 1.2, wszyscy gracze uczestniczący w grze muszą posiadac tą samą wersje gry, najlepiej bez żadnych dodatków.
 • Nasz dostawca Internetu lub nasza sieć nie jest chroniona firewallem, z Neostradą i sieciami kablowymi nie ma problemów.

Krok 2

Umawiamy się z kolegą, który hostuje grę, czyli zakłada tak jakby serwer. Najlepiej aby zakładał ten który ma z Was najlepsze łącze. Najpierw nauczymy się jak dołączać się do gry, czyli do serwera, którego hostuje nasz kolega. Włączamy Crusadera i wybieramy Grę Wielosobową (Multiplayer). Widzimy coś takiego:

Screen

Krok 3

U góry z listy wybieramy pierwszą opcję – Połączenie Internetowe TCP/IP dla DirectPlay, następnie w pierwszym okienku od góry wpisujemy IP kolegi. Pamiętajcie, jeżeli ktoś ma np. Neostradę, to przy każdym uruchomieniu IP się zmienia. Drugie okieno zostawiamy puste i klikamy Dołącz. Jeśli zrobiliśmy wszystko dobrze powinien chwile szukać sesji a następnie wyświetlić listę, na której byłaby sesja (serwer) kolegi. Klikamy i przenosimy się do ekranu Potyczka, a tam nie mamy już nic do gadania, bo kolega który hostuje robi wszystko za nas, ustawia opcje gry itp.

Gramy z kolegą przez IP – tworzymy sesję

Jest to jeszcze prostsze niż dołączanie się. Powtarzamy Krok 1 i 2 z poprzedniego rozdziału. Następnie klikamy Utwórz, przechodzimy do ekranu Potyczka, ustawiamy opcje, czekamy na kolegę i&hellp; gramy!

Przed grą – kilka dodatkowych opcji

Jeśli to my tworzymy sesję, mamy przed grą w trybie Potyczka kilka dodatkowych opcji, z których możemy skorzystać tylko w trybie Multiplayer. Oto one:

Screen

 • Wzmocnione mury – zwykłe jednostki nie mogą niszczyć wież, murów i bram. Mogą to robić tylko machiny oblężnicze. Przydatne gdy chcemy aby gra zachowała trochę wiecej realizmu.
 • Bez rzucania krowami – z katapult możemy strzelać tylko kamieniami. Krowy niedostępne dla katapult.
 • Bez psów – nie możemy budować kojca psów.
 • Bez pośpiechu – najczęściej używana opcja przez graczy, czyli nie możemy przez ustawione tam np. 10 minut rekrutować żadnych jednostek. Ogromne utrudnienie dla tych którzy lubią ataki 5 minutowe.
 • Tempo gry – niestety, trzeba ustalić tempo gry, którego nie można zmieniać podczas gry. Porada: lepiej aby nie przekraczało 60, jeśli laguje to warto zmniejszyć prędkość, być może pomoże.
 • Automatyczny zapis – bardzo dobra opcja, dzięki której ustawiamy np. 20 mi­nut i nie musimy się martwić o zapisywanie gry.

Podczas gry

Gramy normalnie jak w trybie gry Potyczka, tylko że mamy kilka dodatkowych opcji. Przedstawie je Wam tutaj:

 • Po naciśnięciu klawisza Enter przechodzimy do okna komunikacji z sojuszni­kami i wrogami. Jeśli jednak gramy w Multiplayer, możemy porozmawiać z przeciwnikiem i sojusznkiem, bardzo pomocne jest przejście do tzw. trybu prywatnego, czyli do rozmowy z naszym sojusznikiem tak, aby wróg nas nie słyszał. To, co napiszemy, pojawia się po lewej stronie, tak samo gdy nasz sojusznik lub przeciwnik coś do nas napisze. Mamy także przycisk Handel, dzięki któremu przenosimy się do normalnego okna handlu z sojusznikiem. Szkoda tylko że twórcy nie pokusili się o opcje wymiany towarów z przeci­wnikiem, ale to tak na marginesie ;)
 • Przydatna jest także opcja sprawdzenia tzw. pingu uczestników grających. Klikamy Alt + T i patrzymy jaki kto ma ping. Im wyższy, tym gorszy. Jeśli jakiejś osobie ping co chwilę przekracza 1000 to warto zacząć gre od początku, może coś się poprawi.

Niestety, czasem łącze, na którym gramy jest przeciążone i bardzo często laguje, czyli przerywa połączenie pomiędzy uczestnikami. Najlepiej przed graniem powyłączać programy do ściągania oraz komunikatory. Bardzo często lagowanie jest spowodowane zbyt wysokim pingiem jednego lub kilkoro uczestników.

Kilka porad do gry wieloosobowej

Przedstawie Wam tutaj kilka porad, których ja używam i wychodzę na tym bardzo dobrze.

 • Pamiętaj: przeciwnik–człowiek to nie to samo co przeciwnik komputerowy. Nie możesz wychodzić z założenia, że pokonałeś 7 Wilków, a w „prawdziwym świecie” nie poradzisz sobie z nikim.
 • Lordowie z krwi i kości stosują różne taktyki. Mogą Cię zaskoczyć i to bardzo, także lepiej poćwicz żebyś się nie zbłaźnił. Niektóre taktyki czasem tracą wg mnie sens Strongholda, np. atakować bez budowania zamku zaraz po rozpoczęciu gry, no ale cóż niektórzy są bezlitosni…
 • Zawsze staraj się jeszcze przed rozgrywką w Multiplyer ustalić w myślach jakich jednostek będziesz używał, zaoszczędzisz odrobinę czasu, a także nie podejmiesz złej decyzji.
 • Buduj zawsze swój styl zamku, taki, który wiesz, że jest najbardziej skuteczny.
 • Bądź przygotowany na ataki ze wszystkich stron, w końcu to nie komputer…
 • Jeśli grasz z kimś dobrym w Cruska to wzoruj się na grze! Nie martw się, od wielu graczy możesz się dużo nauczyć.
 • Najczęściej przeciwnicy „żywi” atakują co jakiś czas, ale za to dużymi atakami, miej się zawsze na baczności.
 • Jeśli grasz z sojusznkiem, nawet z takim, którego nie znasz, nie bój się poprosić o towary lub o pomoc, w końcu on ci może uratować Twoje strongholdowe życie :)
 • No i od czego jest komunikator? Możesz z sojusznikiem tak ustawić taktyke, że choćby wróg był silniejszy to i tak wy wygracie!

Nudzi Cie już zwykła gra?

Najlepiej zapisz się do klanu! W Polsce jest kilka klanów co grają w Stronghold Crusader. Tam poznasz nowych ludzi, z którymi możesz się nawet zaprzyjaźnić! Tam poznasz nowe techniki gry w tą świetną strategię! Pamiętaj, o swoją reputację w klanie trzeba dbać. Jeśli nie bedziesz się stawiał na treningi czy spotkania klanowe, czeka Cie wydalenie. Oto lista polskich klanów grających w Stronghold Crusader:

 • Święty Zastęp – niestety w tej chwili ma zamkniętą rekrtutację. Ale polecam zapoznać się z klanowiczami.
 • {Crusader} – legenda polskiej sceny Stronghold Crusader. Tylko polska elita.

Potrzebujesz pomocy? Masz problem z grą? A może chcesz poznać naprawde spoko ludzi? Ruszaj na najlepsze forum o grach z serii Stronghold.

Game Spy Arcade

Jest to ogólnoświatowy program, dzięki któremu gracze mogą się spotkać każdego dnia o każdej porze dnia, aby zagrać w najlepsze gry, w tym Stronghold Crusader. Polecam ten program nie tylko dla fanów Crusadera.

GameRanger

Aktualnie do gry przez internet z graczami z całego świata używa się programu GameRanger. Więcej o nim i jego obsłudze na naszym kanale YouTube. [przyp. adm.]

Zakończenie

No jakoś dużo nie napisałem, ale starałem się dobrać takie rzeczy, aby gracze, którzy nie grali jeszcze nigdy przez internet lub im ta gra nie wychodzi, znaleźli tutaj coś dla siebie. W gruncie rzeczy jest to druga i ostatnia część poradnika dla początkujących do gry Stronghold Crusader, ale kto wie, może napiszę trzecią część… no ale kończę już. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich. Jeśli ktoś nie zrozumiał czegoś lub ma jakieś pytania to mój e-mail jest podany poniżej.

Pierwsza część poradnika

© by Szuflada22
szuflada22@op.pl

Reklama

Premiery

 • Pudełko Stronghold Crusader 2
  Polska premiera:
  23 Wrzesień 2014
  Premiera światowa:
  23 Wrzesień 2014
 • Pudełko Stronghold Kingdoms
  Polski świat:
  5 Kwiecień 2013
  Premiera światowa:
  17 Październik 2012
 • Pudełko Stronghold 3
  Polska premiera:
  25 Październik 2011
  Premiera światowa:
  25 Październik 2011
 • Pudełko Stronghold Crusader Extreme
  Polska premiera:
  19 Wrzesień 2008
  Premiera światowa:
  28 Maj 2008
 • Pudełko Stronghold Legends
  Polska premiera:
  15 Grudzień 2006
  Premiera światowa:
  24 Październik 2006
 • Pudełko Stronghold 2
  Polska premiera:
  8 Marzec 2006
  Premiera światowa:
  19 Kwiecień 2005
 • Pudełko Stronghold Crusader
  Polska premiera:
  18 Październik 2003
  Premiera światowa:
  24 Wrzesień 2002
 • Pudełko Stronghold
  Polska premiera:
  1 Grudnia 2001
  Premiera światowa:
  18 Październik 2001
W górę!

2001-2024 © stronghold.net.pl

Na stronie stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij