Prace nadesłane zaznaczone są kolorem

Goniec Wyborowy nr 6

05.02.1411r. Starszy numer 19.02.1411r. Nowszy numer 5.03.1411r.
SENSACJA:
Ustawa za 17,5 grzywien.
Artykuł: 1
SENSACJA:
Skandal na targach końmi! Artykuł: 5
LISTY CZYTELNIKÓW:
Problem pewnego zakochanego młodzieńca.
Artykuł: 10

Ustawa za łapówkę, czyli przychodzi Rybik do Myślnika

Proszę, państwa proszę wstrzymać oddech i zapamiętać tę datę. Oto ukazują się wstrząsające dokumenty, które zmienią polską historię...
Większość szlachty to obecnie Prawi i Sprawiedliwi, pomagają im chłopi i Liga Polskich Rycerzy. Nie tak dawno jednak rządził Sojusz Lubujących w Daninach z Leszkiem I na czele. Za czasów, gdy większość rycerzy była w SLD, powstała ustawa (przez przypadek podpisana przez zastępcę króla) zakazująca gazetom (czyli też nam) posiadania prywatnej armii.

Jednak do naszego redaktora naczelnego przyszedł Rybik (znany producent ryb), zwany popularnie Lwem. Proponował, że dzięki swoim wpływom u Leszka I ustawa nie przejdzie, jeśli da mu 17,5 grzywien. Nasz redaktor, myślący Myślnik, kazał siedzieć w ukryciu innemu redaktorowi i notować rozmowę (notatki wiarygodne, test na kłamstwo u inkwizytora potwierdza).

R: Pochwalony.
M: Szalom.
R: Co?
M: Oj, matka na nieszczęście Żydówka. Co za los...
R: Co mnie obchodzą twoje koligacje. Grupa mnie przysłała.
M: Kto?
R: Grupa Trzymająca Władzę. Mamy dla ciebie propozycję.
M: Tak, o co chodzi?
R: Ola Lwica usunęła z tej ustawy, co ci mówiłem (ustawa o gazetach) słowa „lub rycerstwa”. Nie macie jak wziąć najemną piechotę, a rycerstwa nie możecie. Ale możemy to zmienić...
M: Jak? Kadzidłem poświęcicie ustawę?
R: Nie. 17,5 grzywien i będzie jak chcesz.
M: Wiesz, muszę iść - to żegnaj.
R: Do zobaczenia. (czy na pewno? - od autora)

Czekamy na reakcję króla (czemu upił się akurat teraz).

Poszukiwania trwają, król nie trzeźwieje!

Trwają poszukiwania niebezpiecznego Bezwłosy. Przypominamy, że Naczelny Prokurator Janusz „Masz Karę” wydał list gończy za tym bandytą. Sam Prokurator zresztą pełni już inną funkcję- przejął po Ludwiku Wielkim władzę nad Strażą Miejską w naszym Królestwie.

Bezwłosa podejrzany jest o wylewanie gnoju na pola, zlecenie zabójstwa kilku Strażników oraz korupcję. Najgorsze jest jednak to, że nasz król wciąż pije wódkę, co jest niebezpieczne dla jego zdrowia, gdyż od chrztu (a ładnych kilka lat minęło od tego czasu) pił tylko wodę! Nawet wina nie tykał, a teraz takie mocne trunki... Byle nie musiał trafić do Komnaty Wytrzeźwień.

80 % polaków ma nielegalną biblię!

Około 80 % naszych rodaków posiada nielegalnie przepisaną Biblię- wynika z anonimowego sondażu. Większość z nas nie kupuje oryginalnie w klasztorze Pisma Świętego, tylko kilka razy taniej na straganach. Wyniki są zatrważające... Zwłaszcza, że wchodzi nowa wersja Biblii- z wyjaśnieniem, jak rozumieć Apokalipsę św. Jana.

Komentarze: Zosia, karczmarka - „A no, wiesz pan- na dziesięcinę trzeba dać, podatek księciu dać, dzieci muszą jeść, a Pismo Święte w domu być musi! Więc kupiłam, a że nie miałam, to nielegalne...”

Mietek, pijak - „Panie, panie, chodźże no tu... Usiądź... No, pan ponoć z gazety... A no karczmarka Zosia coś gadała... Ups... Ekchem... Więc, no panie, chodzi o to, że podobno materiał robisz... Dobrze, więc pytaj... Aa... Biblie nielegalne... A owszem, ja mam i jestem z tego dumny! Bo piniądze, które załoszczędziłuem, pzekazałem na picje alkoholu, na chwałę Pana! Bo ja sondzem, pse pana, że tu chodzi o to, by człowiek Boga wielbił i scęśliwym był... No ale dobze, mam nielegalną i tyle. I nie pij tyle mi winka, bo mi nie starcy! No, prec!”

Wojciech, biskup - „Dziwne, że tyle osób kupuje nielegalne Biblie- dajemy wyjaśnienia i w ogóle. Wiem, że trochę drogo, ale nie ja ceny ustalam. W ogóle, to ja chyba też bym kupił nielegalną... Panie, weź pan tego nie pisz! Zachęcamy do kupienia najnowszej Biblii z opracowaniem!”

Radosław, żołnierz - „Ja no Biblię mam oryginalną, bo od księcia za służbę dobrą dostałem. Ale komentarz mój jest taki- ważne by Pismo Święte w domu było - O!”

Ludwik Wielki odchodzi!

Słynny Ludwik Wielki, doradca króla do spraw Straży Miejskiej i Porządku w Miastach odchodzi! Sprawa już od paru dni nurtuje polskie społeczeństwo, ale od początku.
Najpierw doszły do nas słuchy, że zaszkodziła mu ta kanapka wiejska, co ją jadł. Potem wojewoda jechał na koniu, ale jak jechał. Trochę nadużył, a jakby dwie beczki wódki wychlał (nie byłby to jeszcze rekord, Zenek Mietek z Koziej Góry przecież wypił dwie i pół beczki czyściochy, ale potem w łóżku go zmora zadusiła) i jechał takim slalomem, że go Straż Miejska zatrzymała i koniowi blokady założyła, a facet do lochu poszedł siedzieć. Potem Ludwik odszedł bez podania powodu. Mówią, że bolały go ziobra. Został jednak wicekrólem. Potem pojawiły się słuchy, że całkowicie opuści stanowiska i pójdzie do zakonu. Co to będzie?

Komentarze: Marian, żebrak - „I bardzo dobrze, że precz pójdzie! Po kurczę, te strażniki żebrać nie dają, tylko mówią „sio!”, litewskie dranie nic nie umieją więcej. Polaków w tej dzielnicy nie napotykam. No i co- może tera chociaż dadzą ziebrać truszkę. Ale dajcie no na wódę, to wam więcej powiem. No! To powiem wam- szkoda gadać!”

Zbyszek, strażnik - „A no, trochę zamieszania jest, bo nie wiadomo czyj teraz rewir, kogo można aresztować, kiedy strzelać... Ale ogólnie nie jest źle. Podobno pensję nam zwiększą, więc jestem na tak.”

Skandal na targach końmi!

Konie Araby okazały się Żydami- donosi nasz reporter. Do całego zajścia doszło na nielegalnym targowisku końmi, gdzie rycerze często kupują wspaniałe wierzchowce z Palestyny. Konie są przemycane i nie mają opłaconej akcyzy (nałożonej przez króla dnia 18.01.1401 roku). Gdy poznano prawdziwe pochodzenie koni, jeden z rycerzy poinformowało o wszystkim antyprzestępców. Winni próbowali uciekać- kusznicy oddali pięć strzałów ostrzegawczych (tylu było przemytników) - wszystkie były celne.

Władysław i Witold to bliźnięta?

Znaleźliśmy niesamowite dokumenta. Wszystkie tajne rubryki z datami urodzeń wskazują, że król Władysław i książe Witold to bliźnięta!
Dotychczas sądziliśmy, że są w różnym wieku, ale zostaliśmy oszukani. Ale to w sumie bez znaczenia.

Dlaczego jednak tak się różnią wyglądem? Jeden z Litwinów powiedział nam:
- Labas (dzień dobry). Ano, kniaź jak był na kuniu jako mały, to buźkę w gnoju usmarował, bo spadł. Jak wrócił do wsi, gdzie blisko był gród rodziców, to myśleliśmy, że to zmora i po mordzie dostał, że zniekształcenia ma. Tata jego niezadowolony był, ale nie nasza wina. A tam- już rozróżnić ich, Laczku (Polaku), można.

Zostawmy to bez komentarza...

Upadek... (niestety nie Niemiec)

Przed sumą w ostatni dzień niedzielny ksiądz jak co dzień wyszedł odprawić mszę. Niestety, trzy razy ciągnąc za dzwonek, jak to jest w zwyczaju, urwał sznurek i ony dzwonek sromotnie na głowę kapłana i rozpłatał mu czaszkę. Niektórzy mądrzy powiadają, że pokarało go za rozpustne życie. Ksiądz, między jednym omdleniem a drugim zdążył stanowczo zdementować te pogłoski. Leży teraz u znachora i nie wiadomo co się z nim dzieje.

Pierwsze rondo

Powstaje pierwsze rondo! Na wskutek wdepnięcia w błocko królowej przy wysiadania z powozu zarządzono budowę ronda. Mądre ludzie powiadają, że to pomoże utrzymać ruch konny i powozowy w czystości. Planuje się nazwać nowe rondo mianem Budyniowego na cześć tej wspaniałej i jakże pożywnej potrawy. Architekci z magistratu miejskiego na zimę wykonali plany budowy dróg. Plany budowy dróg. Powtarzam jeszcze raz – plany budowy dróg. A na wiosnę – wyjdziemy z budową. Żeby ludzie starsi mogli przejść.

Ruskie wciąż nie chcą ustąpić

Ano, to, co po najeździe Tatarów zostało po Rusinach, nie jest szczytem marzeń. Ale wciąż grożą ustawieniem balist wycelowanych w naszą stronę, gdyby powstała u nas tarcza. Niestety, im znów coś odwaliło- chodziło o tarczę na turnieju rycerskim, nie antykamienie z balist.
Powiedzmy, że to od wódki.

Listy czytelników

„Droga redakcjo. Jestem nieszczęśliwie zakochany. Niestety, ojciec kobiety chce ją dać za tego gbura, wiecie którego? Tego, co reklamuje konie, co kosztują tyle co jedzą, a jedzą tyle co nic. My się kochamy i nie wiem co robić.”
Zakochany

Drogi czytelniku, radzimy Ci oficjalnie iść do zakonu. A nieoficjalnie, to Wiejskie Służby Informacyjne zostawiły nam trochę gnoju. Dodaj rywalowi do wina i czekaj... Wyślemy Ci to jak najszybciej.

Możesz też oczarować ojca dziewczyny, np. śpiewem. Polecamy piosenki w wykonaniu Zakonu Milczenia. Co za głosy, jakie piękne teksty...
Redakcja

ZŁAPANO NIEUCZCIWEGO SĘDZIEGO!

Złapano nieuczciwego sędziego turniejów rycerskich. Za pięćset srebrników sędziował tak, że zawsze wygrywał ten, który zapłacił. Często dawał mu dodatkowy, nieregulaminowy ekwipunek lub przymykał na takowy oko. „Nóż”, bo tak mówią na tego osobnika, został skazany na karę śmierci przez kasztelana Krakowa. Obstawił kiedyś nieszczęśnik na tego uczciwego...

Od redakcji Redakcja Gońca Wyborowego ma niebywały zaszczyt i przyjemność oznajmić, iż nakład naszego pisma wzrósł do 400 sztuk. Równocześnie informujemy o otworzeniu nowego punktu czytelniczego – od dzisiaj u Mietka w stodole przy ulicy Pankracego. Mamy pobożną intencję zorganizować tam w przyszłości Klub Prasy i Książki. Wszystkich łaknących informacji odsyłamy do Mietka.

KONKURS

W związku z nadchodzącym Dniem Bulwy firma rolnicza For Cham Edition organizuje konkurs dla rolników. Podejdź no do pobliskiej kolektury i odpowiedz na pytanie: Czy filce, które stoją w sieni są:
a) drewniane
b) gumowe
c) żelazne

Konkurs trwa do dnia poprzedzającego dzień poprzedzający kwartalny okres dekady ubiegłego... Następnego roku.

Do wygrania najnowszy wóz konny Reno Dyzel ze wspomaganiem lejców, pojemnikiem na serwatkę, rozkładaną ławką, beczką na kupę dla konia i łopatą, którą można zgarnąć kupę i wrzucić ją do worka.
Dodatkowo wyposażony jest w komplet podków zmiennych zimowych dla kobyły i źrebaka oraz kluczy gumowych „szesnastka”; a także od firmy GS „Samopomoc Chłopska” talony na darmową sieczkę dla konia!

Możesz mieć super brykę - tylko na taką brykę będą leciały wszystkie wiejskie dziewczyny!

Reklama:

Konkurs sponsoruje Radio RM Chlew FM. Reklama w Radio Chlew – to się nie opłaca!

Saga o Kiszonym Ogórku

A oto kolejny odcinek Sagi o Kiszonym Ogórku czyli Mody na Sarkazm!

Odcinek Drugi:

Jak pamiętamy z pooprzedniego odcinka Mody na Sarkazm, Hegemon Korniszon (władca księstwa Wecka) podpisał pakt handlowy z republiką Marinatty. Była przy tym Brunhilda, księżniczka Vodki, znana intrygantka i kochanka Jaśko Fiszera. Nie miała najmniejszego zamiaru oddawać państwa, którym to ona kiedyś zawładnie jakiemuś prowincjuszowi i handlarzowi Korniszonowi. Postanowiła wyeliminoać Korniszona. Ubrała się w piękne, ponętne szatki i upięła włosy. W rozłożystych fałdach swej sukni ukryła cienki jak igła sztylecik, nasączony trucizną. Szybkim truchtem udała się do Sali Spotkań Fiszera, gdzie obradował z Hegemonem. Właśnie doszło do zawarcia paktu, a że tradycja rodu Fiszerów nakazuje ugościć sąsiadniego kraju władcę - Fiszer zdecydował się zabawić nieco u sojusznika. Mroczna lady Brunhilda postanowiła udać się dziś w nocy do sypialni dla gości...

Redaktor naczelny: Crux
Opracowanie: Odyn
Redaktor: Kacper

 

Reklama

Premiery

 • Pudełko Stronghold Crusader 2
  Polska premiera:
  23 Wrzesień 2014
  Premiera światowa:
  23 Wrzesień 2014
 • Pudełko Stronghold Kingdoms
  Polski świat:
  5 Kwiecień 2013
  Premiera światowa:
  17 Październik 2012
 • Pudełko Stronghold 3
  Polska premiera:
  25 Październik 2011
  Premiera światowa:
  25 Październik 2011
 • Pudełko Stronghold Crusader Extreme
  Polska premiera:
  19 Wrzesień 2008
  Premiera światowa:
  28 Maj 2008
 • Pudełko Stronghold Legends
  Polska premiera:
  15 Grudzień 2006
  Premiera światowa:
  24 Październik 2006
 • Pudełko Stronghold 2
  Polska premiera:
  8 Marzec 2006
  Premiera światowa:
  19 Kwiecień 2005
 • Pudełko Stronghold Crusader
  Polska premiera:
  18 Październik 2003
  Premiera światowa:
  24 Wrzesień 2002
 • Pudełko Stronghold
  Polska premiera:
  1 Grudnia 2001
  Premiera światowa:
  18 Październik 2001
W górę!

2001-2024 © stronghold.net.pl

Na stronie stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij